جلسه بیست و دوم دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 11:34

از این جلسه ما وارد مبحث آموزش مقدماتی زبان C می شویم تا دوستان کمی با مقدمات برنامه نویسی آشنا بشوند. در استفاده از میکروکنترلرها برای ساخت ربات های مقدماتی مثل مسیر یاب و آتش نشان و ... ما نیازی به آموختن برنامه نویسی در حد حرفه ای نداریم و کمی آشنایی با مقدمات برای ما کافیست!!!

بدون مقدمه بیشتر وارد بحث می شویم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه بیست و یکم دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 11:32
امیدوارم تا این جلسه مطالب مفید بوده باشند و دوستان عزیز توانسته باشند از این مطالب به خوبی استفاده کنند. از ابن جلسه ما وارد مبحث میکروکنترلر می شویم. این مبحث نسبت به مباحث قبلی، نیازمند توجه و دقت بیشتری است و دوستان باید زمان بیشتری برای آموزش این مبحث صرف کنند. بخشی از این مبحث مربوط به برنامه نویسی تحت زبان C می باشد که ما سعی می کنیم دوستان رو در حد کمی با مقدمات برنامه نویسی در این زبان نیز آشنا کنیم.

   میکروکنترلر در زبان انگلیسی به معنی «ریز کنترل کننده" است. این قطعه در واقع یک کنترل کننده ی مرکزی و یک مرکز تصمیم گیری و هدایت برای مدارهای ماست. این قطعه یک آی سی است که می تواند توسط کاربر برنامه ریزی شود. برنامه ریزی آن نیز توسط زبان های مختلف برنامه نویسی مانند C، اسمبلی و basic انجام می شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه بیستم دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 11:29

با عرض سلام خدمت همه‌ی دوستان خوبم

این جلسه می‌خواهیم شما رو با رگولاتور LM317 آشنا کنیم. رگولاتورهایی که ما تا به حال با آن ها آشنا شده‌ایم همگی ولتاژ خروجی ثابتی داشتند، مثلاً 7805 خروجی ثابت 5 ولت به ما می‌دهد و 7809 خروجی ثابت 9 ولت!!!
اما با رگولاتور LM317 و به کمک یک مقاومت ثابت و یک پتانسیومتر، می توانیم سطح ولتاژ خروجی را به دلخواه خود تنظیم کنیم. البته طبیعتاً سطح ولتاژ خروجی نمی تواند از ولتاژ ورودی بیشتر باشد!


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

عبرت گرفتن(زندگی نامه بیل گیتس) دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 11:17
ويليام هنري گيتس سوم مشهور به بيل گيتس (Bill Gates) رئيس و موسس شرکت مايکروسافت.
در حال حاضر مايکروسافت با بيش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص 25.3 ميليارد دلار در پايان سال مالي 2001 يکي از موفقترين شرکتهاي ايالات متحده امريکا و يکي از راهبران صنعت کامپيوتر بوده است.
بيل گيتس در 28 اکتبر سال 1955 در يک خانواده متوسط در شهر سياتل امريکا متولد شد.پدر بيل , ويليام هنري گيتس دوم وکيل دادگستري و يکي از سرشنايان شهر سياتل است و مادر او آموزگار مدرسه و يکي از اعضا هيئت مديره United Way International بود که در امور خيره نيز فعاليت داشت. بيل گيتس در اين خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد.گيتس در کودکي بيشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثير بسيار گرفت. او از همان دوران کودکي خود روحيه رقابت طلبي خود را نشان داد و سعي مي کرد تا در هر زمينه اي از دوستان خود پيش باشد.
گيتس تحصيلات ابتداي خود را در مدرسه عمومي Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپيوتر آشنا شد.در آغاز يکي سالهاي تحصيلي مسئولان مدرسه Lakeside تصميم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان, يک ترمينال کامپيوتر اجاره کنند و در اختيار دانش آموزان قرار بدهند. در اين هنگام بيل گيتس با کامپيوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سيزده سالگي اولين نرم فزار خود را که يک بازي ساده بود نوشت. گيتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen ) که دو سال از گيتس بزرگتر بود و در زمينه سخت افزار کامپيوتر هم مهارت داشت , بيشتر وقت خود را به برنامه نويسي در اطاق کامپيوتر Lakeside ميگذراند.
گيتس در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استيو بالمر (Steve Ballmer) که در حال حاضر رئيس قسمت اداري مايکروسافت است آشنا شد. گيتس زماني که در هاروارد بود يک نسخه از زبان BASIC را براي کامپيوتر MITS Altair طراحي کرد.
بيل گيتس در سال 1975 به همراه دوست دوران کودکي خود پل آلن شرکت کوچکي بنام Microsoft با شعار ''در هر خانه يک کامپيوتر'' ايجاد کرد.مايکروسافت انواع زبانهاي برنامه سازي را براي کامپيوترهاي مختلف توليد ميکرد. در آن زمان مايکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روز بشدت کار ميکردند و کل فروش آن فقط 2.4 ميليون دلار در سال بود.
در سال 1980 شرکت IBM براي اينکه از بازار کامپيوترهاي شخصي عقب نماند تصميم گرفت تا کامپيوتر خود را که PC نام گرفت و کامپيوترهاي امروزي نيز مبتني بر آن هستند , بسازد و وارد بازار کند. IBM تصميم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت ديگري بگذارد. اين بود که شاهين خوشبختي بر دوش مايکروسافت نشست و IBM قراردي با شرکت کوچک مايکروسافت بست تا نرم افزارهاي سازگار با کامپيوترهاي شخصي IBM توليد کند.کامپيوتر هاي جديد IBM از پردازنده هاي 16 بيتي 8088 شرکت اينتل استفاده ميکرد. بنابراين مايکروسافت براي فروش زبانهاي برنامه سازي خود به يک سيستم عامل 16 بيتي نياز داشت.در آن زمان شخصي بنام تيم پاترسون در کارگاه خانه خود يک کامپيوتر 16 بيتي کوچک ساخته بود و براي آن يک سيستم عامل ساده 16 بيتي نوشت که نام DOS 86 را براي آن انتخاب کرده بود. بيل گيتس کليه حقوق سيستم عامل DOS 86 را با قيمت 75 هزار دلار بدست آورد. بيل گيتس و پل آلن سيستم DOS 86 را متناسب با کامپيوتر هاي شخصي IBM تغيير دادند و امکانات بيشتري را به آن افزودن و از آن يک سيستم عامل قوي 16 بيتي ساختند. مايکروسافت اين سيستم عامل را MS-DOS ناميد. MS-DOS برروي کامپيوترهاي شخصي IBM جاي گرفتند و IBM درصدي از فروش کامپيوترهاي PC خود را براي استفاده از MS-DOS به مايکروسافت مي پرداخت. و رفته رفته امپراتوري آقاي بيل گيتس بر روي MS-DOS بنيان نهاده شد. بعدها مايکروسافت با توليد سيستم عامل گرافيکي Windows و محصولات موفق ديگر گامهاي بزرگتري بسوي موفقيت برداشت.طبق آخرين آمار بيش از 95 درصد از دارندگان کامپيوترهاي شخصي در سراسر جهان از محصولات مختلف مايکروسافت استفاده ميکنند.
درحال حاضر بيل گيتس با بيش از 50 ميليارد دلار, ثروتمندترين مرد دنيا شناخته شده است.او اين مقام را چندين سال است که حفظ کرده. يکي از دلايل موفقيت مايکروسافت به گفته خود گيتس استخدام افراد با هوش در اين شرکت است.گيتس زماني که فقط 19 سال داشت مايکروسافت را مديريت ميکرد.او بقدري کار ميکرد که حتي گاهي چند روز محل کار خود را ترک نمي کرد و به همراه کارمندان خود بسختي برروي پروژه هاي مختلف و سفارش مشتريان کار ميکرد.
گيتس در سال 1994 با مليندا فرنج گيتس ازدواج کرد که حاصل آن يک دختر (متولد سال 1996) و يک پسر (متولد سال 1999) بوده است.بيل گيتس راه مادر خود را ادامه داد و بهمراه همسر خود چندين موسسه خيره در سراسر دنيا تاسيس کرد.هم اکنون بيل گيتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سياتل ساکن است.
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

تنظيماتي براي اجراي بهتر بازي ها در ويندوز دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 11:16
بازي! جزء جدايي ناپذير و شيرين دنياي ديجيتال! هر روز شركتهاي بازي سازي و گرافيكي سعي در بهبود موتورهاي گرافيكي بازي هاي خودشان دارند ، در صورتي كه كارت ها و سيستم هاي گرافيكي كاربران ثابت باقي ميماند. با اين حال ، پس از راه ارتقاء سخت افزاري ، راه هاي ديگري باقي نيز وجود دارد! شما ميتوانيد با استفاده از ترفندهايي با تغييرات در تنظيمات بازي ها و ويندوز ، اجراي اين بازي ها را تا چندين برابر بهبود بخشيد. هم اينك قصد داريم به معرفي اين ترفندهاي ايده آل بپردازيم.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

کنترل دمای cpu و سخت افزار های سیستم دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387 10:42

CPU اصلی ترین بخش سخت افزاری در یک کامپیوتر به حساب می آید. اگر زمانی cpu در یک کامپیوتر دچار اختلال شود در واقع مغز کامپیوتر است که درگیر اختلال می باشد. نرم افزار ها و قطعات سخت افزاری از طریق پردازنده مرکزی ( Cpu ) با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

 کنترل دمای پردازنده یکی از مهم ترین اصول برای نگهداری پردازنده در شرایط مطلوب است. معمولا استفاده از چندین نرم افزار که حجم بزرگی از حافظه را اشغال می کنند به طور همزمان باعث بالا رفتن بسیار زیاد پردازنده شده و در این شرایط معمولا سیستم دچار اختلال می شود و در اصطلاح هنگ می کند.

برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات نرم افزار هایی طراحی شدند که وظیفه آن ها کنترل دما و تمامی فعالیت های پردازنده است و گزارشی لحظه به لحظه از کارکرد پردازنده به همراه جزییات در اختیار شما قرار می دهند.

 

 

Hot CPU Tester Pro نرم افزاریست که برای کنترل و نظارت بر عملکرد و سلامتی پردازنده طراحی شده است. این نرم افزار علاوه بر کنترل CPU دیگر سخت افزار های کامیپوتر را نیز نظارت میکند.

این برنامه مشکلات و خطاهای قسمت هایی همچون مادربرد ، هارد دیسک ، سخت افزار هایی که دچار اختلال های نرم افزاری و یا سخت افزاری می باشند را به شما نشان می دهد.

تعدادی از ویژگی های این برنامه را می توانید در زیر مشاهده کنید:

- شناسایی قسمت های سالم و بدون نقص سیستم و زیر مجموعه های آن ها

- چک کردن Cup ، chipset ، مادربرد ، حافظه و ... دیگر سخت افزارهای سیستم برای کشف خرابی های احتمالی

- پشتیبانی کامل از کامپیوتر های x64 ( محصولات کمپانی های AMD64 Technology,Intel® EM64T )

- این نرم افزار به گونه ای طراحی شده و دارای این توانایی می باشد تا بر روی سیستم هایی که از روش multi-processor ( چند پردازنده ای ) بهره می برند نیز قابل استفاده شود.

- چک کردن مشکلات سخت افزاری هارد دیسک و درایوهای شما

- همچنین این برنامه در صورت بروز شرایطی که منجر به بالا رفتن کارکرد cpu و امکان هنگ کردن سیستم باشد با کنترل پردازنده و و برنامه ها از این مشکل جلوگیری کرده و دیگر سیستم دچار مختل شدن نمی شود.

 

 

جزئیات کامل تر به زبان سایت سازنده ....

 

  دانلود کنید نسخه  4 را با حجم 1.62 MB
  تصویری از محیط نرم افزار
  کرک

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

--- نحوه ساخت روبات تعقیب کننده نور --- یکشنبه دهم شهریور 1387 14:13
مكانيك سيستم :

در ابتدا باید موتور های مناسبی را برای ربات خود انتخاب کنید. این موتور ها باید دارای گیربکس باشند چون معمولا خروجی موتور ها دارای سرعت زیاد و قدرت کم است که با گیربکس مناسب می توانید آنرا به قدرت و سرعت مناسب تبدیل کنید دو نوع موتور را در شکل ها می بینید ولتاژ کاری موتور ها نیز باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند با باتری کار کند که معمولا ولتاژ ۳ - ۵/۴ ولت پیشنهاد می شود جریان مصرفی موتور هم باید تقریبا کم باشد تا بتوان از باتری های کو چکتر و مدار های کنترل معمولی تری استفاده کنیم در این سیستم از آی سی l293d استفاده شده که می تواند ۰.۵ آمپر را تحمل کند پس باید موتور شما جریان کمتری را مصرف کند البته نگران نباشید اگر این آی سی را هم پیدا نکردید می توانید از ترانزیستور های معمولی به جای آن استفاده کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

سلام . اينم يک نحوه کنترل کردن کامپيوتر از راه دور توسط يک ريموت کنترولر مادون قرمز.

PC remote Controller


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

- كنترل راه دور مادون قرمز --- یکشنبه دهم شهریور 1387 14:9
سلام. توسط اين كيت ميتوانيد انواع وسائل برقي و الكترونيكي منزل ، ازقبيل راديو و تلويزيون و . . . را از فاصله چند متري ، روشن و خاموش كنيد . اين مدار با امواج مادون قرمز كار ميكند و از آنجا كه در نور انواع چراغ هاي روشنائي ، نظير لامپ و مهتابي و حتي نور خورشيد ، امواج مادون قرمز وجود دارد ، لازم است پس از ساخت ، ديود مادون قرمز گيرنده را در محفظه كوچكي قرار داده و درب محفظه توسط طلق تيره ( نظير فيلم راديولوژي ) پوشيده شود تا ديود گيرنده مادون قرمز از امواج مادون قرمز محيط اطراف
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

--- کنترل دور فن با توجه به دما --- یکشنبه دهم شهریور 1387 14:7

با استفاده از ای سی mc1502 می توان یک کنترل کننده نسبت سنج ساده برای فن را ساخت.با این ای سی سرعت چرخش فن در دماهای پایین ، کند تر شده و نویز کاهش می یابد . هر فنی را می توان با استفاده از سیگنال خروجی مدولاسیون عرض پالس و به واسطه یک ترانزیستور راه انداز ، کنترل کرد.استفاده از روش کنترل با pwm این مزیت را دارد که می توان فن را با سرعت خیلی کمتری نسبت به روش کنترل با ولتاژ متغییر dc به کار انداخت.به این ای سی می توان دو عدد ترمیستور ntc وصل کرد. به یک از ورودی ها ntc وصل شده است و ولتاژکنترل دومی را می توان از خروجی dac یک سیستم پردازشگر گرفت.ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

سلام. این مدار یه شوکر ولتاژ بالا می باشد که قادر به تولید یه شوک با ولتاز 75000 ولت و توان 25000 وات می باشد ( خداییش مدار جالبیه با این همه ولتاژ بالا شوک ان باید چند ثانیه بدن را بی حس کنه). البته یکی از کاربرد های این دستگاه برای دفاع می باشد.

البته از نوع قانونی آن البته قبل از ساخت به توضیحات به دقت توجه فرمائید.من شخصا این دستگاه را نساختم ولی طبق نقشه ها و توضیحات ،مدار عملی می باشد. البته ولتاژ این مدار ممکن


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

کنترل وسایل از طریق پورت USB --- یکشنبه دهم شهریور 1387 14:2
سلام دوستان. یک چیزی امروز گیرآوردم که خیلیا دنبالشن ( مخصوصآ دوست عزیزم ٬ ضدونقیض ) البته سایت اصلیش به زبان آلمانیه اما گویاست !

دانلود فایل برنامه

حجم : 520 Kb

سایت مرجع

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

مدار کنترل دمای محیط یکشنبه دهم شهریور 1387 14:1
سلام. مدار کنترل دمای محیط رو واستون گذاشتم که امیدوارم استفاده ازش بکنید.

دانلود نقشه مدار چاپی

دانلود مدار شماتیک

دانلود کد برنامه

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

اتمام کار ، راه اندازی:
حلبی سیاه رنگی که در مراحل قبل به آن اشاره کردیم به ما در سرخ کردن غذا ها با روغن کمک بسیار می کند . با بالا بردن قدرت اتصالات می توانید از ظرفی استفاده کنید که فشار را افزایش می دهد ، این باعث می شود غذا در مدت کوتاه تری آماده شود . اگر از ظروفی که دارای دستگیره هستند استفاده کنید می توانید به راحتی غذا ها را جابجا کنید . شیشه ی که قرار بود بر روی دریچه ی جعبه ی کوچکتر قرار گیرد را تمیز نگهدارید و اگر در طول طبخ بر روی آن بخار به وجود آمد آن را تمیز کنید .
قسمتی از لبه های باله که فویل روی آن ها را می گیرد .

ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

اگر علاقه مند به صرفه جویی در مصرف انرژی هستید به شما پیش نهاد می کنیم اول از اجاق های خورشیدی شروع کنید . با بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به وظعیت سوخت در جهان هر روز به تعداد علاقه مندان به استفاده ار انرژی خورشیدی افزوده می شود . در طی این چند سال از سوی علاقه مندان به انرژی های خورشیدی طرح های بسیار جالبی داده شده است اما همه ی این طرح ها در یک سطح و راندمان یکسان نیستند حتی بعضی از آنها تنها در ارتفاعات مختص به خودشان کار می کنند . چند دهه ی پیش نسل افرادی که سعی داشتند استفاده از انرژی خورشیدی را در زندگی روز مره وارد کنند در حال نابودی قرار گرفت ، در این دوره از سوی تعداد اندکی از طراحان که به کار خود در زمینه ی انرژی خوزشیدی داده می دادند طرح های بسیار جالبی برای ساخت اجاق های خورشیدی داده شد ، اما به دلیل کمبود بودجه تعداد انگشت شماری از آن ها ساخته شد .

ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

موشک کروز که اسم خود را از تعریف پرواز کروز برای هواپیما گرفته است به موشکی گفته می شود که بیشتر مسیر خود را در حالت پایدار و نزدیک به زمین طی میکند . . چنین موشکی توانایی بالایی در حمل سرجنگی سنگین برای حمله به اهداف زمینی داشته و یکی از تسلیحات مهم و راهبردی بسیاری از ارتش های جهان است . . موشک کروز یک موشک برد بلند با توانایی پرواز در ارتفاع پایین است . این گونه موشکها معمولا از پیشرانش جت برای پرواز استفاده میکنندکه به موشک اجازه میدهد به صورت ممتد و در مدت زمان طولانی پرواز کند . از نقطه نظر پیشرانه و تولید نیروی برآ این موشک شباهت بسیار زیادی با هواپیما داشته و میتوان ان را هواپیمای بدونه خلبانی نامید که هدف اصلی از طراحی و ساخت ان حمل سرجنگی های معمولی یا حتی هسته ای با قدرت نابودی بالا در فاصله طولانی است .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

موشک کروز یکشنبه دهم شهریور 1387 13:38
در زمان جنگ جهاني دوم بود که آلماني ها به اين مسئله پي بردند که اگر هواپيمايي وجود داشت که مي توانست به صورت بدون سرنشين بمب هايي را بر روي شهر هاي دشمن رها نمايد، چه ايده شگفت انگيزي از آب در مي آمد. اين تفکر سرانجام به صورت بمب هاي پرنده V.1 و V.2 آلماني باز بمب که به صورت بدون سرنشين به انجام عمليات مي پرداختند و در زمان جنگ جهاني دوم، خسارات فراواني را به کشور هايي چون انگلستان وارد آوردند، تحقق يافت
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

اگر کاربر ویندوز بوده باشید خوب می دانید که نصب ویندوز جدید یکی از کارهایی است که کاربران معمولا از آن فراری هستند و حاضرند تا آخرین نفس با ویندوز فعلی شان دست و پنجه نرم کنند و نصب نسخه مجددی از ویندوز بر روی کامپیوترشان را تاجای ممکن به تاخیر می اندازند. معمولا هم بخش سخت این کار مربوط به نصب درایور هایی هست که باید پس از نصب اولیه انجام شود از کارت صدا و گرافیک و کیبرد و مانیتور و مودم بگیرید تا انواع و اقسام قطعات جانبی که هرکدامشان برای خالی نماندن عریضه هم که شده یک سی دی راه انداز همراهشان دارند. تازه اگر بتوانید این CD های دوست داشتنی را به راحتی پیدا کنید

اما نرم افزار رایگان DriverMax یک راه حل خیلی خوب برای رفع مشکل شما خواهد بود چون با نصب این نرم افزار کم حجم به راحتی قادرید از تمامی برنامه های راه انداز کامپیوترتان یک نسخه پشتیان تهیه کرده و در زمان جدید روی ویندوز دیگری تنها از طریق همین نسخه پشتیبان تمامی آنچه که لازم دارید را به یکباره و با چند کلیک دوباره نصب کنید با این تفاوت که دیگر هیچ نیازی به CD های راه اندازتان نخواهید داشت.

برای ایجاد نسخه پشتیان تنها کافیست نرم افزار را نصب کرده و پس از اجرای آن در قسمت Driver Oerations برای روی Export Drivers کلیک کرده و در صفحه بعد از میان لیست درایورها گزینه های مورد نظرتان یا همگی را انتخاب کرده و فایل های پشتیبان را در جای مناسبی از هارد کامپیوترتان ذخیره کنید. وقتی ویندوز جدیدی نصب کردید می توانید دوباره با کمک این نرم افزار و البته این با رفتن به بخش Import Drivers و مشخص کردن آدرس نسخه پشتیانی که قبلا تهیه کرده اید تمامی درایور های مورد نیازتان را براحتی نصب کنید.

علاوه بر امکان تهیه نسخه پشتیبان از درایورهای نصب شده، DriverMax قابلیت جالب دیگری نیز دارد و آن امکان ارتقا (آپدیت) درایورها به نسخه های بالاتر از طریق خود نرم افزار می باشد که این امکان البته تنها در ویندوز ویستا امکان پذیر می باشد و متاسفانه در نسخه فعلی نمی توان از آن برای ارتقای درایورهای ویندوز XP استفاده کرد اما کاربران XP هم می توانند به کمک آن از آپیدت بودن درایورهای کنونی شان اطلاعاتی کسب کرده و آن ها را در قالب یک فایل متنی ذخیره کنند.

DriverMax نرم افزاری است که برای محیط هایی مثل اداره ها و شرکت هایی که چندین کامپیوتر دارند بسیار مناسب خواهد بود چون معمولا دردسر نصب ویندوز تازه زمانی خودش را نشان میدهد که شما نمی توانید CD های راه انداز این ماشین ها را در هیچ کدام از قفسه ها و فایل ها کارکنان آنجا پیدا کنید. با DriverMax در کمتر از پنج دقیقه می توانید تمامی درایور های مورد نیاز تان را بی آنکه به دنبال CD های غیب شده گشته باشید دوباره نصب کنید.

DriverMax بر روی ویندوزهای 2003 ، XP و Vista نصب میشود و بدون کد فعال سازی برای 30 روز قابل استفاده خواهد بود. برای دریافت کد فعال سازی هم تنها کافیست از طریق ایمیل تان یک عملیات ثبت نام کوتاه را انجام دهید. دریافت کد فعال سازی آن هم البته رایگان است.

[+مشاهده : صفحه اصلی و دریافت نرم افزار DriverMax ]
[+مشاهده : اسکرین شات هایی از محیط نرم افزار DriverMax ]

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

 

نرم افزار رایگان و اپن سورس Copy Handler می تواند عملیات نقل و انتقال فایل ها در ویندوز (کپی و جابه جایی) را تا 7 بار سریعتر از حالت معمول به انجام برسند و ضمنا در حین انجام اینگونه عملیات گزینه هایی مانند توقف موقت عملیات و از سرگیری اش یا همان Pause و Resuming و ری استارت کردن پروسه ی انتقال فایلها را نیز در اختیارتان می گذارد. با توجه به یک هفته یی که از این نرم افزار استفاده می کنم به نظرم می آید این ابزار گزینه ی مناسب و جایگزینی است برای TeraCopy که پیش تر در آپدیت بلاگ معرفی کرده بودم و البته اشکلاتی را در انجام وظایف محوله اش داشت.

ضمنا می توانید Copy Handler را جایگزین ابزار پیش فرض کپی و جا به جائی فایل ها در ویندوز نمائید و ابزار مذکور می تواند عملیات کپی کردن فایل ها را حتی در هنگامی که خطایی رخ بدهد یا سیستم به صورت ناگهانی ری استارت شود به صورت خودکار از سر بگیرد علاوه بر اینها می توانید آن را کاملا از طریقه ی گزینه هایی که درش گنجانده شده است از سفارشی نمائید. Copy Handler رایگان می باشد و فقط تحت ویندوز ارائه شده است.


 

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه نوزدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:54

همونطور که در جلسه ی پیش گفتیم، این جلسه ابتدا سعی می کنیم از L298 در راه اندازی موتور ربات استفاده کنیم.


نحوه ی استفاده از L298 در یک ربات مسیریاب ساده

همونطور که در جلسات پیش توضیح داده شد، یک آی سی L298 قابلیت راه اندازی 2 موتور به صورت همزمان را دارد. البته L298 یک درایور موتور نسبتاً حرفه ایست و در این ربات ما ضرورتی در استفاده از این آی سی نیست، و این مطالب بیشتر جنبه ی آموزشی دارد، یعنی هدف ما اینه که دوستان کاربرد عملی این آی سی را در ربات ببینند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه هجدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:53

بدون مقدمه ی بیشتر وارد بحث می شویم...

در جلسه قبل در مورد الگوریتم کلی حرکت یک ربات مسیر یاب برای دنبال کردن خط آشنا شدیم و دیدیم ربات برای دنبال کردن خط باید با توجه به اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می کند، هرگاه سنسور هر سمت خط را دید(یعنی هرگاه بر روی خط قرار گرفت و خط را حس کرد)، موتور متناظر همان سمت خاموش شود تا ربات روی خط باقی بماند.

همچنین در جلسه ی پیش توضیح داده شد که چگونه می توان به وسیله ی یک جفت گیرنده فرستنده ی مادون قرمز، خط سیاه را در زمینه ی سفید تشخیص داد.

همانطور که در جلسه ی پنجم توضیح داده شد، ربات به 3 قسمت تقسیم می شود: 1-ورودی ها 2-پردازش 3-خروجی

تا به اینجا ما در مورد قسمت ورودی های ربات، یعنی همان گیرنده فرستنده ها توضیحاتی داده ایم. پیشنهاد می


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه هفدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:52
سلام عرض می کنم خدمت همه هی دوستای خوبم
این جلسه قراره انشاالله با هم ساخت یه ربات مسیریاب ساده (بدون میکروکنترلر) رو با هم شروع کنیم.

کار را ابتدا از قسمت مکانیک شروع می کنیم، یعنی بدنه‌ی فیزیکی ربات

  سيستم حركت تانك
تا حالا به حرکت یک تانک جنگی دقت کرده اید؟ اگر دقت نکرده باشید هم متوجه خواهید شد که تانک، مثل خودروهای شخصی معمولی دارای سیستم فرمان نیست، یعنی برای چرخش در سر پیچ ها، چرخ‌های جلوی آن به سمت خاصی متمایل نمی‌شوند. پس تانک‌ها چگونه حرکت می‌کنند؟


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه هفدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:50
 مژده: ما در این جلسه با معرفی چند آی سی جدید مباحث قبلی رو تکمیل می کنیم و انشاالله از جلسه‌ی آینده ساخت یک ربات مسیریاب ساده رو شروع خواهیم کرد. البته این به معنی پایان کار ما نیست ، یعنی بهتر اینطوری عرض کنم که تازه ما داریم وارد دنیای رباتیک می شیم و تا حالا فقط کمی با مقدمات کار آشنا شدیم.

   بدون مقدمه ی بیشتر وارد بحث اصلیمون می شیم.

   در جلسه ی گذشته با عملگرهای "AND" و "OR" آشنا شدیم.در این جلسه 2 آی سی که این 2 عمل را برای ما انجام می دهند به شما معرفی کنیم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه پانزدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:49

در اين جلسه ما وارد مبحث الكترونيك ديجيتال خواهيم شد. اين مبحث اهميت بسيار زيادي در كار ما دارد و ما را به صورت خيلي ملموس‌تر وارد دنياي ربات‌ها مي‌كند. مطالبي كه در اين فصل شما اموزش خواهيد ديد مطالبي جديد و تازه هستند و دوستان بايد با دقت نظر بيشتر مطالب را دنبال كنند.

در بحث ديجيتال ما همه چيز را فقط در 2 حالت 0 يا 1 در نظر مي‌گيريم. به عنوان مثال مي‌دانيم كه همواره يك لامپ يا روشن است يا خاموش. در اينجا حالت خاموش را 0 و حال روشن را 1 در نظر مي‌گيريم. يعني وضعيت هر سيستم (مانند لامپ) را با 0 يا 1 توصيف كنيم.

پس براي توصيف وضعيت يك لامپ ما فقط نيازمند يك عدد 0 يا 1 هستيم ( يك عدد در مبناي 2 ) . يك عدد در مبناي 2 را در زبان لاتين Bit مي‌گويند(Binary digit ) . پس ما براي گزارش وضعيت يك لامپ فقط به 1 بيت اطلاعات نياز داريم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه چهاردهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:46
  اين جلسه آخرين جلسه از بخش الكترونيك آنالوگ ما هست و انشاالله از جلسه‌ي آينده، وارد مبحث الكترونيك ديجيتال خواهيم شد.

   بحث اين جلسه‌ي ما در مورد تقويت كننده‌هاي تفاضلي (Op-Amp) ها مي‌باشد. همانطور كه درجلسه‌ي هفتم نيز توضيح داده شد، اين ICها مي‌توانند با اتصال ترکیب مناسبی از عناصر خارجی مثل مقاومت،خازن،دیود و غیره به آنها، كاربردهاي متعددي از جمله تقويت كنندگي و مقايسه كنندگي و ... داشته باشند.

   معروفترين Op-Amp آي سي LM358 مي‌باشد كه يك آي سي 8 پايه است و داراي 2 واحد مستقل Op-Amp مي‌باشد.

   مقايسه‌ي 2 ولتاژ ورودي توسط Op-Amp از مهمترين كاربرد‌هاي آن در مدارهاي الكترونيكي مي‌باشد كه در ادامه در اين مورد توضيح داده شده است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه سیزدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:45
 همانطور كه گفته شد قراره در اين جلسه راه اندازي يك سنسور نوري(حسگر نوري) را آموزش دهيم.

   سنسورهاي نوري انواع گوناگوني دارند كه هر كدام در موارد خاصي كاربرد دارند، پركاربردترين آنها فتوترانزيستورهاي 3mm يا 5mm هستند. اين سنسورها جزو دسته‌ي سنسورهاي مقاومتي محسوب مي‌شوند، زيرا با تغيير ميزان نور محيط مقاومت آنها تغيير مي‌كند. ميزان مقاومت الكتريكي اين نوع سنسورها در محيط‌هاي پرنور معمولاً حدود 4K و در محيطهاي بسيار كم نور تا حدود 200KΩ مي‌ باشد. حساسيت اين سنسورها فقط به امواج الكترومغناطيس در ناحيه‌ي مادون قرمز(infrared) (كه به اختصار "IR" ناميده مي‌شود) مي‌باشد. اين اموج در ناحيه‌ي امواج مرئي نيستند و با چشم غير مسلّح نمي‌توان آن‌ها را ديد، اما دوربين ها‌ي فيلم برداري معمولي مثل دوربين تلفن‌‌هاي همراه، مي‌توانند آنها را نمايش دهند. نكته بسيار مهم اين است كه لامپ‌هاي مهتابي معمولي و لامپهاي كم مصرف هيچگونه امواج (IR)ي از خود نمي تابانند و نمي‌توان از آنها به عنوان منبع نور براي آزمايش‌هاي مختلف استفاده كرد. در نور خورشيد و لامپ‌هاي رشته‌اي معمولي به صورت گسترده IR وجود دارد. همچنين نوعي فرستنده‌‌هاي مادون قرمز در بازار موجود است كه از لحاظ ظاهري شباهت زيادي با همين سنسورهاي مادون قرمز دارد. همانطور كه مي‌بينيد اين گيرنده و فرستنده‌ها شباهت بسيار زيادي با LED هاي 3 يا 5 ميليمتري معمولي دارند. رنگ آنها هم الزاماً بي رنگ نيست، ممكن است سياه يا آبي هم باشند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه دوازدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:43

بدون مقدمه ی بیشتر سومین آزمایش رو با هم شروع می کنیم.

نحوه ی استفاده از منبع تغذیه ی کامپیوتر، به عنوان مولد:ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه یازدهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:42
 با عرض سلام مجدد خدمت همه ی دوستای خوبم

   در این جلسه، دومین آزمایش رو با کمک دوستان عزیز انجام خواهیم داد.

   این آزمایش مربوط به مبحث خازن ها می شود و برای نشان دادن شارژ(پر شدن) و دِشارژ (خالی شدن) شدن یک خازن طراحی شده است.

   گام اول: مدار زیر را با توجه به جدول ببندید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه دهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:41

با عرض سلام خدمت همه ي دوستاي خوبم

بدون مقدمه، بحث اموزش کار با بِرد بُرد (Breadboard) را شروع مي کنيم.

بردبُرد

   برد برد نوعي برد الکترونيکي است (مانند بردهاي سوراخ دار) که به وسيله ي آن مي توان اجزاي الکترونيکي متعدد را به يکديگر متصل کرد. در بردهاي سوراخ دار معمولي، بايد پس از نصب هر قطعه در برد، پايه هاي آنرا در برد لحيم کنيم، اما در برد برد ما نيازي به انجام لحيم کاري نداريم و فقط کافيست قطعه را روي برد برد قرار دهيم (با يک فشار کوچک قطعه روي برد نصب مي شود).


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه نهم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:39
 خوب، بریم سراغ کارمون. قرار شد در این جلسه،ابتدا همه ی وسایل و قطعاتی که برای چند جلسه ی آینده نیاز داریم رو من به دوستان معرفی کنم، تا برای خرید هر قطعه مجدداً وقت شما گرفته نشود.

این قطعات عبارتد از:
چند عدد LED سبز و قرمز(1 یا 2 عدد از هر رنگ کافیست).
مقاومت های 220Ω ،100Ω، 1kΩ، 10kΩ. مقاومت معمولاً به صورت رول های 50 تایی فروخته می شود. ولی ما برای کارمون 2یا 3 تا از هر کدام از مقاومت های بالا کافی است.
خازن های 1000μF و 470μF(12ولت) هر کدام یک عدد.
2 عدد رگولاتور 7805.
1 عدد رگولاتور LM317.
یک عدد آی سی OpAmp) LM358)
یک عدد آی سی L298
یک عدد آی سی 74245 (بافر)
یک عدد ترانزیستور TIP41
5عدد دیود n4001
2 عدد مقاومت متغیر10kΩ
1 عدد سِوِن سگمنت (7segment)
2عدد گیرنده و 2عددفرستنده مادون قرمز(فتوترانزیستور) 3 یا 5 میلیمتری
این قطعات فعلاً تا شروع مبحث دیجیتال و آزمایشگاه های آن برای کار ما کافی می باشند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه هشتم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:38
 ما در این جلسات نحوه ی کار با قطعات مختلف را به صورت کاملاً عملی به همراه عکس ها متعدد و در صورت نیاز با فیلم، آموزش خواهیم داد. دوستانی هم که علاقه مند هستند می توانند با تهیه ی یک سری لوازم، آزمایش ها رو به صورت واقعی در منزل یا مدرسه تکرار کنند. فقط فراموش نکنید که اگر به دنبال نتیجه ی مطلوب هستید، از کار انفرادی خودداری کنید!!!! البته توضیحات لازم در این زمینه در جلسه ی اول داده شده.

   بعضی لوازم اولیه ای که شما برای کار نیاز دارید در زیر گفته شده


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه هفتم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:36
در این جلسه قصد داریم در باره ی عملکرد دو دسته از هایIC بسیار پر کاربرد در الکترونیک صحبت کنیم

بافر

   بسیاری از المانهای الکترونیکی و به خصوص IC هاي ديجيتالي، قابليت جريان دهي محدودي دارند و قطعاتي مانند موتور، لامپ ، رله و ... که مصرف جريان زيادي دارند را نمي توان مستقيم به آن ها متصل نمود.

  
علاوه بر اين در بعضي مدارات ممکن است خروجي يک IC به ورودي چند IC ديگر داده شود. براي هر IC پارامتري به نام Fan-Out تعريف مي شود که مشخص مي کند خروجي IC به ورودي چند IC مي تواند داده شود. در بعضي موارد که تعداد اتصالات بيشتر از Fan-out آي سي باشد، IC نمي تواند جريان لازم براي تغذيه ي تمام خروجی هایش را فراهم کند و خروجي اش افت مي کند. در چنين مواردي مي بايست از ICهای بافر استفاده نمود. به عبارت ديگر Fan-out بافر ها بسيار زياد است


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه ششم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:32
 در جلسات پیش به یک قطعه ی الکترونیکی به نام رگولاتور اشاره کردیم ، می خواهیم در مورد کارکرد و انواع این قطعه در این جلسه توضیح دهیم.

رگولاتور:

   ما برای راه اندازی بسیاری از قطعات و اِلِمان های الکترونیکی مدارها، نیاز به یک ولتاژ ثابت و بدون نوسان، مثل V5 داریم. ما برای این منظور در جلسه ی پنجم دیود زنر را به صورت سطحی معرفی کردیم که این دیود توسط مدارهای جانبی می توانست این عمل را برای ما انجام دهد، اما گفتیم به خاطر محدودیت هایی که این قطعه دارد، از جمله محدودیت جریان، و همچین مدارهای جانبی آن که موجب پیچیدگی کار می شود، به جای آن از قطعه ای به نام رگولاتور استفاده می کنیم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه پنجم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:31
  از مبحث دیود ها، دیود نوری، 7Segment و گیرنده فرستنده ی مادون قرمز باقی مونده که در این جلسه ابتدا به توضیح این  قطعات خواهیم پرداخت.

دیود نوری(LED):


    همان طور که از اسم پیداست، این نیز نوعی دیود است که زمانیکه در بایاس مستقیم قرار گیرد و جریان مناسب باشد، از خود نور تولید می کند.
    بایاس کردن یعنی اتصال پایه های قطعه(دیود، ترانزیستور،...) به منبع تغذیه. بایاس مستقیم به معنای اتصال صحیح به منبع تغذیه(اتصال پایه‌ی + به قطب + و پایه ی - به قطب - منبع تغذیه) و بایاس معکوس به معنای اتصال برعکس می باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه چهارم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:29
 با عرض سلام مجدد خدمت همه ی دوستای عزیز

   اجازه بدید بحث جلسه ی پیش رو بدون هیچ مقدمه ای دنبال کنیم، یعنی دیود:

   همانطور که می دانید دیودها جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت مخالف در مقابل عبور جریان از خود مقاومت نشان می‌‌دهند(این مقاومت آنقدر زیاد است که تقریباً عایق می شوند و جریانی عبور نمی دهند).جالبه که بدانید به همین دلیل در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی، به آن دریچه(Valve )هم می گفتند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه سوم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:27
با سلام مجدد خدمت دوستاي عزيز
خوب، بدون مقدمه ادامه ي بحث خازن ها رو شروع مي کنيم.

کد خواني خازن ها:

ظرفيت خازن و ولتاژ مناسب براي خازن ها را کارخانه هاي سازنده معمولاً روي بدنه ي آنها مي نويسند. معمولاً 3 سيستم کد گذاري براي خازن ها وجود دارد:


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه دوم سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:26
خوب، بدون مقدمه به ادامه ی بحث مقاومت و بعد از اون ،خازن ها می پردازیم

مقاومت ها را در مدار بر حسب نوع کاربرد می توانیم به 2 صورت  سری و موازی ببندیم:

مقاومت های سری یا متوالی:


  
اگر چند مقاومت را در مدار به صورت پشت سرهم ببندیم، یعنی هر2مقاومت متوالی در یک سر با هم مشترک باشند (به شکل دقت کنید)، آنگاه  می گوییم مقاومت ها را با هم سری کرده ایم


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

جلسه اول سه شنبه پنجم شهریور 1387 16:24

ما آنالوگ رو با معرفی 3 کمیت "اختلاف پتانسیل(V)"(Voltage)، "جریان(I) "(Current)و "مقاومت(R)"(Resistor) شروع می کنیم. البته این کمیت ها رو احتمالاً بخش زیادی از دوستان می شناسند زیرا هر 3 کمیت در بخش" الکتریسیته" ی "فیزیک 1 و ازمایشگاه" به تفصیل معرفی شده اند.

اختلاف پتانسیل(V):

ساده ترین تعریفی که برای (V) وجود دارد این است که اختلاف پتانسیل را عامل برقرار شدن جریان الکتریکی در مدار می دانند. برای اینکه شما این کمیت رو بهتر لمس کنید یک مثال ساده می زنم (البته این مثال در همه ی قسمت های بحث صادق نیست).


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

آموزش: Touch screen-صفحه لمسی یکشنبه سوم شهریور 1387 16:1
شما تا به حال دستگاهی مانند کامپیوتر لمسی و یا دستگاه های فتوکپی لمسی را دیده اید که کاربر به را حتی با لمس کردن صفحه می تواند به دستگاه دستور بدهد.خیلی از دستگاه ها هستند که چون فقط دارای صفحه لمسی می باشد بیشتر به فروش می رسد و قیمت انها هر چه هم باشد باز هم دیگران ان را می خرند


چرا ؟


چون صفحه لمسی داره و به قول معروف کلاس داره


حالا اگر شما میخواهید یک دستگاهی بسازید که با تکنولوژی روز ساخته شده باشه و دارای صفحه لمسی باشه می تونید به راحتی این کار را انجام دهید و دستگاه تان را سریع به فروش برسانید و کلی کلاس بگذارید که صفحه لمسی داره و ...


در این قسمت به شما یک صفحه لمسی را معرفی می کنیم که اندازه ان به اندازه یک ال سی دی گرافیکی 128*64 می باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |


مدار کلید حساس به نور یکشنبه سوم شهریور 1387 15:36

 
در این مدار با یک کلید ساده حساس به نور آشنا می شوید.در این مدار از یک سنسور نوری استفاده شده است.زمانیکه نوری در محیط نباشد.،یا شما با دست مانع از رسیدن نور به سنسور شوید.رله به صورت یک سوییچ عمل کرده و فاز را بر یک سر لامپ که سر دیگر آن به نول متصل می باشد.،می اندازد. 
 
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

روبات کنترل از راه دور توسط سنسورهای مادون قرمز


در این پروژه با نحوه کنترل از راه دور یک روبات آشنا می شوید.این مدار شامل چندین قسمت است.که به توضیح هر یک از این قسمت ها خواهم پرداخت.
در این پروژه ابتدا با نحوه کنترل از راه دور 4 کاناله مادون قرمز و سپس نحوه استفاده از گیت های منطقی و همچنین کنترل موتور آشنا می شوید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

روبات دنبال کننده نور یکشنبه سوم شهریور 1387 15:32

مداری  رو که  می بينيدبه  نظر من  ساده  ترين  روبات  مسيريابی  است  که  ميتوان  يافت  و  برگ  برنده  ان استفاده  از    L293D که  بهترين  درايور  استپ موتور  موجود  در بازار  ايران   است.

  اين  درايور  در  ازاء دريافت  کد  باينری  از  ميکرو کنترلر    با دادن   فرکانس به استپ  موتور  آن را  داريو  کرده  مثلا  با دادن  کد 0010   استپ 2 درجه به سمت راست  می چرخد    .

جريان ورودی  اين  درايور  خيلی  کم  بوده  و جريان  دهی  خروجی  آن  تقريبا  زياد  است   و  ميتوان  با   اين  دارايور  به  راحتی  دو  استپ  موتور  را  حرکت داد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

ربات با مودم RF یکشنبه سوم شهریور 1387 15:28

استفاده از RF   در طرحهایتان راه حل مناسبی است. ولی اگر شما نیز مانند من مبتدی باشید , ساختن موفقیت آمیز یک فرستنده-گیرنده  Solid RF سخت است.

وقتی که من شروع به کار کردم ,نمی دانستم فلز برد بورد[1]  مانند خازنهای کوچکی عمل نموده و باعث اعوجاج سیگنال فراوانی شده ,که در نتیجه عملکرد و پویایی مدار تغییر میکند.

پس از تحقیق زیاد جفت فرستنده-گیرنده TWS 434 و RWS 434  از Reynolds Electronics  را پیدا کردم.البته من تولیدات مشابهی از MING Microsystems و  Radioshack   را نیز امتحان کردم, اما محصول  Reynolds Electronics از لحاظ قابلیت , قیمت و راحتی کار با آن بهتر از بقیه بود.بنابراین به کمک آن و نیز دو میکروکنترلر PIC16F84  [2]   کار کردن روی رابط سریال RF  خود که واسط بین کنترل گر(جوی استیک[3]) و روبوت بود را  شروع کردم.شما می توانید این قطعات را در  www.rentron.com/rf_remote_control.htm   بیابید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

برنامه نویسی ربات مسیر یاب قسمت 3 یکشنبه سوم شهریور 1387 15:2

در بیسیک یک دستور برای چک کردن شرطه که چک میکنه که آیا این شرط برقراره یا نه

اگه بود فلان کاری رو بکن و اگه نبود فلان کارو بکن

 

دستور شرط : If   . . .   Then

در غری اینصورت : Else

 

دستور بعدی هم حلقه تکراره :

Do   . . .  Loop

 

For   . . . Next

 دستور اولی حلقه تکرار بی نهایته و لی دستور دومی حلقه به تهداد مورد نظر شما اجرا میشه

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

برنامه نويسي ربات مسير ياب قسمت 2 یکشنبه سوم شهریور 1387 15:0

در پست قبلی در مورد تعریف کردن نوع میکرو کنترلر صحبت کردیم و در این مورد میخوایم در مورد تعریف متغیر ها در بیسیک و تعریف پورت های وروردی و خروجی صحبت کنم

 

Dim

این  دستور برای تعریف نوع متغیر میباشد که انواع متغیر های عبارتند از :

Integer     è -32767 -> 32768

Byte è 255

Bit è 0 or 1 کوچکترین واحد حافظه که فقط مقدار 0 یا 1 میگیرد

Variant این برای مواقعی است که متغیر معلوم نیست از چه نوعیه

Booliean این برای مواقعی است که مقدار بر کشتی متغیر صحیح یا غلط باشه یعنی فقط مقدار درستس و نادرستی می پذیره


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

برنامه نويسي ربات مسير ياب قسمت 1 یکشنبه سوم شهریور 1387 14:56

برنامه نويسي يك ربات مسير ياب معمولا يا با زبان برنامه نويسي Basic و يا با زبان برنامه نويسي C برنامه نويسي ميشه كه براي برنامه نويسي با زبان بيسيك از نرم افزار Bascom Avr و برنامه نويسي C از برنامه Codevision استفاده ميشه و من فعلا توي اين وبلاگ برنامه نويسي بيسك مقدماتي تا پيشرفته رو شروع ميكنم و دليل انكه اين زبان رو انتخاب كردم اين بود كه چون برنامه نويسي سي براي بعضي از بازديد كنندگان سخت و نا مفهومهو بيسك براي استارت كار راحت تره و بعدا هم سي رو شروع ميكنم ولي من توصيه ميكنم بعدا برنامه نويسي C++ رو شروع كنيد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

میکروفن مخفی بسیار حساس یکشنبه سوم شهریور 1387 14:9

به وسیله این مدار شخص می تواند مکالمات انجام شده در یک اتاق را از راه دور شنود کند. مدار دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. سیگنالهای صوتی توسط یک میکروفن خازنی دریافت شده و پس از تبدیل به سیگنالهای الکتریکی به اندازه مناسب تقویت می گردد. صدای تقویت شده از طریق یک بلندگو قابل شنود می باشد. این مدار اساساً دارای دو تقویت کننده است. یکی از آنها پیش تقویت کننده (pre amp) میکروفن است و دیگری یک تقویت کننده قدرت کوچک است. طبقه پیش تقویت کننده دارای ضریب تقویت بالایی میباد. برای طبقه قدرت نیز از تراشه LM386  استفاده شده است. این تراشه می تواند با ولتاژهایی بین 6 تا 12 ولت به خوبی کار کند. برای اتصال میکروفن به مدار از یک تکه کابل نواری دو سیمه شیلددار استفاده نمایید. این کابل بهتر است تا حد امکان کوتاه باشد وگرنه در مدار نویز شدیدی ایجاد می گردد.برای تغذیه می توانید از یک منبع ساده 9 ولت استفاده کنید.

پس از ساخت مدار و بررسی درستی همه اتصالات ، بلنگو را توسط دو رشته سیم معمولی در فاصله چند متری از مدار قرار داده و مدار را آزمایش نمایید.

نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

ز نگ هشدارباز بودن درب یخچال یکشنبه سوم شهریور 1387 14:7

ز نگ هشدار باز بودن درب یخچال

اگر به مدت 20 ثانیه درب یخچال باز گذاشته شود مدار فعال شده و بوق می زند .این مدار برای عمل کردن به باتری 3 ولتی نیاز دارد و مدار آن نیزمداری ساده می باشد .

نحوه ی عملکرد مدار :
این مدار در جعبه ی کوچکی تعبیه شده ،  در یخچال و نزدیک لامپ یخچال قرار داده می شود .زمانی که درب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

آموزش ساخت نمایشگر لیزری یکشنبه سوم شهریور 1387 14:4
نمایشگر لیزری
نمونه ای از تصاویر ایجاد شده توسط نمایشگر لیزری

در این قسمت با یک مدار ساره جهت نمایشگر لیزری(Show Laser) و همچنین در مدارمکمل آن با کنترل PWM موتور DC جهت show laser نیز آشنا می شوید.همچنین سعی کرده ایم مداری ساده جهت کنترل دور موتور برای laser show را به شما نشان دهم.که در زیر به توضیحات مربوط به هر قسمت خواهیم پرداخت. این نمایشگر لیزری از یک بخش مکانیکی و یک بخش الکترونیکی تشکیل شده است برای مطالعه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

 

 
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

رقص نور ساده یکشنبه سوم شهریور 1387 14:2
رقص نور
مدار رقص نور برگرفته از سایت رشد

این مدار که توسط شبکه رشد تهیه شده است، با کمترین تعداد قطعات یک مدار رقص نور در اختیار شما قرار خواهد داد ،آیسی 4017 یک Shift Register است.که پالس دریافت شده در پایه 14 را، به بقیه پایه هایی که LED به آن متصل است.، شیفت می دهد.و این کار مکررا تکرار می شود وشما شاهد روشن و خاموش شدن LED ها خواهید بود. با کمی تغییرات و کمی ابتکار از این مدار در موارد دیگر همچون راه اندازی موتور پله ای می توان استفاده نمود. جهت مشاهده لیست کامل قطعات و نقشه بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

مدار راه انداز لامپ فلورسنت
روشن کردن لامپ فرابنفش

این نقشه یک مدار بسیار ساده لامپ فرابنفش یا لامپ های مهتابی کوچک است که نیاز به ولتاژ 6 ولت دارد. معمولاً از لامپهای فرابنفش برای ساخت دستگاههای تست اسکناس و یا دستگاههای جذب حشرات و پشه کش های برقی استفاده می شود. همچنین از لامپهای فلورسنت کوچک نیز جهت ساخت چراغ های روشنایی دستی و روشنایی اضطراری استفاده می شود. جهت مشاهده نقش


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

مدار نشان داده شده را می توان در یک پروژه که شامل یک روبوت کوچک متحرک با درجه ای از «هوشمندی» می باشد، استفاده نمود. X1 یک سنسور حرکت است و به عنوان آنتن برای تشخیص موانع استفاده شده است. هنگامی که سنسور به دلیل وجود مانع به صورت لحظه ای فعال شود، جهت چرخش موتور برای مدت چند ثانیه معکوس می شود (این مدت توسط مدار RC تعیین می شود). این مدت زمان کافی است تا روبوت به اندازه چند سانتی متر به عقب بازگردد و پس از آن جهت موتور دوباره معکوس می شود
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

برای ساخت ربات بولینگر ابتدا شما به یک سازه مکانیکی به همراه موتور و گریبکس نیاز دارید. پس از آن باید بخش الکترونیکی را به گونه ای بسازید که روبات  بتواند در محیط به دنبال منبع نور بگردد و هوشمندانه به سمت آن حرکت کند. اصولاً روباتهای هوشمند نیاز به حسگرهایی دارند که اطلاعات مورد نظر را از محیط دریافت کرده و در قالب جریان الکتریکی وارد مدا کند. همانگونه که مشخص است ربات نوریاب باید اطلاعات مربوط به شدت نور اطراف خود را دریافت نماید که این کار توسط یک فتوسل انجام می شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

معمولاً در ساخت موبایل روبوتها برای اینکه روبات قابلیت حرکت در جهات مختلف را داشته باشد از چند روش استفاده می گردد مثلاً استفاده از چرخهای چند جهته ( امنی درکشنال ) که این روش بیشتر جهت ساخت رباتهای دقیق سرعتی مانند رباتهای جونیور استفاده می گردد. چرخ های مورد استفاده برای این رباتها چرخهای ویژه ای هستند که معمولاً سازنده ربات قیمت زیادی بابت آن ها پرداخت می کند ولی در عوض قدرت مانور روبات و همچنین دقت حرکت آن فوق العاده زیاد است.... ( بر روی ادامه مطلب کلیک کنید )
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

تشخیص دهنده مانع جهت ربات دریبل زن


برای مشاهده مدار به صورت بزرگ ادامه مطلب را مطالعه کنید

این مدار به گونه ای طراحی شده است که می تواند  در سه مرحله فاصله سنسور را از مانع مقابل آن نشان دهد.
یعنی با نزدیک شدن سنسور به مانع ، مدار در سه مرحله و در فواصل مختلف به شما آلارم خواهد داد. اساس کار مدار ، ارسال امواج مادون قرمز و دریافت بازتاب آنها است.

در این مدار از یک دیود فرستنده مادون قرمز و یک سنسور گیرنده مادون قرمز استفاده است که در یک راستا و در کنار هم به گونه قرار می گیرند که با قرار گرفتن شی در مقابل این دو دیود، امواج مادون قرمز منتشر شده توسط فرستنده بر روی گیرنده بازتاب شود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

کنترل از راه دور مادون قرمز توسط LM567 یکشنبه سوم شهریور 1387 13:50
بخش فرستنده کنترل از راه دور مادون قرمز
بخش فرستنده کنترل از راه دور مادون قرمز

در این بخش با مدار یک کنترل از راه دور تک کانال آشنا خواهید شد. با توجه به اینکه فرستنده امواج مادون قرمز را به صورت تن ایجاد می کند ، این امواج در گیرنده بررسی شده و در نتیجه مدار گیرنده تنها به نوسانات مادون قرمز فرستنده خودش حساس است و عملکرد تصادفی مدار در اثر امواج مادون قرمز محیط بسیار کاهش می یابد. مداری که مشاهده می کنید بخش فرستنده کنترل از راه دور مادون قرمز را تشکیل می دهد. جهت مشاهده مدار گیرنده و لیست قطعات بر روی اد امه مطلب کلیک


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

شارژر اتوماتیک باتری اتومبیل یکشنبه سوم شهریور 1387 13:48

charger

شارژر شرح داده شده در این بخش به راحتی و به سرعت انواع باتری های انباره ای به ویژه باتری اتومبیل را شارژ می نماید. این مدار به گونه ای طراحی شده است که در ابتدا باتری با حداکثر جریان شارژ می شود تا زمانی که جریان کشیده شده توسط باتری به کمتر از 150 میلی آمپر برسد. در این زمان ولتاژ پایین آمده و ادامه شارژ به صورت معمولی انجام می شود تا زمانی که باتری به طور کامل شارژ شود. پس از شارژ کامل باتری ، مدار به صورت اتوماتیک شارژ باتری را متوقف می کند تا در اثر شارژ بیش از حد به باتری آسیب نرسد. هم


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

مدار کنترل موتور DC ساده یکشنبه سوم شهریور 1387 13:46

DC Motor control Circuit

این مدار جهت کنترل موتورهای دی سی ( DC Motors ) در روبات ها و همچنین دستگاههای مکانیکی کوچک کاربرد دارد. این مدار علاوه بر خاوش و ورشن کردن موتور می تواند جهت گردش آن را نیز کنترل نماید. مدار دارای دو کلید شستی ( فشاری) است که این کلید ها باید از نوع Normally open  انتخاب شوند. با فشار هر یک از کلید ها موتور در یک جهت چرخش خواهد نمود. در صورتی که به جای کلید های S1 , S2  از مدارات حسگر مانند مدارات حساس به نور یا مادون قرمز استفاده نمایید ، این مدار می تواند بخش از یک ربات هوشمند مانند ربات بولینگر یا ربات آتش نشان و یا مسیریاب باشد. در صورتی که جریان عبوری از مدار زیاد باشد ترانزیستور گرم خواهند شد که بهتر است برای آنها از حرارت گیر مناسب استفاده نمایید. به زودی مدارات کاملتری از این نوع با قابلیت تغییر سرعت موتور نیز در سایت قرار خواهد گرفت.


نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

فرستنده امواج ویدئویی ( ویدئو سندر ) یکشنبه سوم شهریور 1387 13:44

فرستنده امواج ویدئویی ( ویدئو سندر )

فرستنده ویدئویی
ویدئو سندر

این مدار قابلیت ارسال همزمان صوت و تصویر را داراست و دارای دو ورودی  مجزا برای صدا و تصویر می باشد. شما می توانید خروجی یک دوربین را به این مدار متصل نموده و بدون نیاز به سیم اطلاعات را توسط تلویزیون دریافت نمایید . این دستگاه دارای کاربردهای زیادی است از جمله : اتصال بی سیم دستگاههای بازی به تلویزیون ، استفاده از یک ویدئو و پخش تصویر در چند تلویزیون ، ارسال تصویر ویدئو یا هر وسیله دیگر به تلویزیون در مکانهایی که امکان استفاده از سیم وجود ندارد. در ادامه مطلب نقشه شماتیک و همچنین برد PCB  آن قرار داده شده است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |

فرستنده اف ام چهار وات واقعی یکشنبه سوم شهریور 1387 13:42

ترجمه و اصلاح: سهند سیسیان
توجه:این فرستنده صرفا آموزشی است. نویسنده و مترجم هر گونه مسولیتی در قبال سو استفاده از آن را از خود سلب می کنند!


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی  | لینک ثابت |